Ložnice

Ložnice by měla být zónou klidu a odpočinku. Věnujte tedy trochu pozornosti rozmístění ložnicového nábytku i výběru matrací a roštů.

Umístění postele ve velké míře ovlivňuje velikost a dispozice ložnice. Pro umístění postele existuje mnoho variací, ale nedoporučuje se dát postel k oknu nebo ke dveřím. Z psychologického hlediska je pak vhodné postavit postel ke stěně.

Optimální vnitřní šířka postele se pohybuje mezi 85 až 95 cm, ale setkat se můžeme i se zúženou postelí o šířce 80 cm. Výška lůžka je v rozmezí 42 až 45 cm, pro starší osoby se může zvýšit i na 50 až 60 cm.

Kolem postele by měla být volná plocha nejméně 60 cm, abyste měli při úklidu a výměně ložního prádla dostatečně velký manipulační prostor.

Typy postelí

Pro kvalitní spánek je důležité, aby měla postel správný rozměr, lamelový rošt a kvalitní matraci vyrobenou z vhodného materiálu.

Dvoulůžkové postele

Image

 

Postele s úložným prostorem

Image

Celočalouněné postele

Image

Standardní rozměry u postelí

Image

Rozměry ložné plochy

Výškové rozměry u postelí

Provedení s hranolky

Image

Pevná podpěra laťkových roštů výška A = 41,6 cm anebo zvýšená výška pro seniory 47,6 cm (vzdálenost od podlahy k horní hraně postranice) výška B = 9 cm (hloubka zapuštění hranolků pod rošty od vrchní hrany postranice postele)

Provedení s nosnými patkami

Image

Výškově nastavitelná podpěra lamelových roštů (8 poloh) výška A = 41,6 cm anebo zvýšená výška pro seniory 47,6 cm (vzdálenost od podlahy k horní hraně postranice) výška B = od 5 do 17 cm (hloubka zapuštění nosných patek pod rošty od vrchní hrany postranice postele)

www.hanak-nabytek.cz/loznice/